Povýšenie svätého Kríža

Bratia a sestry,
turisti v mestách ako sú Rím, Paríž či Bagdad majú možnosť vidieť okrem iných architektonických pamiatok aj tzv. víťazné oblúky. Takým je aj významný Titov oblúk v Ríme. Titus vošiel do dejín tým, že dobyl a zničil Jeruzalem. Kruto potlačil židovské povstanie. Na jeho víťaznom oblúku je možné vidieť zotročených Židov i úlovok z Jeruzalemského chrámu – zlatý stôl a svietnik.
Takýchto pamätníkov víťazných bitiek bolo v dejinách postavených veľa, ale najviac „víťazných oblúkov“ má po celom svete postavených Kristus, Víťaz nad smrťou. Znakom Ježiša Krista zostal navždy kríž. Niekedy sú kríže jednoduché, inokedy honosné ale vždy hlásajú jedno –  Ježiš je Víťaz! Víťazstvo života nad smrťou.
Kríž je teda znakom záchrany – vyslobodenia. Je „víťazným oblúkom“ Krista. Kríž, ktorý mal byť symbolom porážky, stal sa znakom víťazstva.
Uctievať kríž a zároveň žiť s Kristom, znamená nielen to, že formálne postavíme víťazný oblúk Ježišovi!  Že máme kostol s krížom na vrchu a že celé Slovensko je posiate krížmi. Že ho možno nosíme ako zlatý šperk na krku… Nech to znamená, že trvalo a denne ďakujeme za dar víťazstva a denne bojujeme dobrý boj.
Pri nedávnej zahraničnej návšteve som premýšľal nad tým, ako predstaviť našu krajinu. Pri oficiálnom jednaní je na rokovacom stole aj vlajka reprezentujúca krajinu účastníka.  Slovenská vlajka. Pri pohľade na kríž v našom znaku som si uvedomil, že ho síce máme na vlajke, ale čo ten kríž pre nás vlastne znamená? Je to len štátny symbol? Spomienka na misiu Konštantína a Metoda? Súčasť našej kultúrnej a národnej tradície? Aj iné krajiny majú na svojej vlajke kríž… Žiaľ, rovnako ako u nás, aj tam sa kríž už dávno pre mnohých akoby vyprázdnil. Zabudli sme na jeho pôvodný význam. Kríž odkazuje na Krista, na Jeho smrť na kríži… zomrel za nás, za naše hriechy. A tak kríž nám jednak pripomína naše zlyhania, dno našej duše, náš hriech… ale tiež nám potvrdzuje Božiu lásku, Jeho vystretú ruku voči nám, Jeho odpustenie a nový život. Áno, keď naše mužstvo vyhrá v hokeji, napĺňa nás to hrdosťou pri pohľade na našu vlajku ako stúpa hore po zápase. Ale je tu niečo viac, niečo oveľa väčšie, na čo môžeme a máme byť hrdí. A to je to, že môžeme byť Božími deťmi – skrze Kristov kríž. A tak, keď budete najbližšie vidieť kríž na našej vlajke, kostole, retiazke nezabudnime na jeho pôvodný a skutočný význam. Je to viac ako obyčajný znak, je to víťazný symbol, symbol našej záchrany. Kríž na štátnej vlajke, retiazke, veži nás nezachráni, potrebujeme ho nosiť v našom srdci.
Bratia a sestry, turisti v historických častiach miest ako sú Rím, Paríž, ale aj v mestách na Slovensku majú možnosť vidieť rôzne pamiatky a víťazné oblúky. Nezabúdajme v živote na ten najdôležitejší víťazný oblúk – kríž, ktorí nás vedie k pravej láske.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Prvé sväté prijímanie 2020

Filioque II - Náuka Cirkvi

2 Svätá božská liturgia nášho otca sv. Jána Zlatoústeho