Mk 8, 34 - 9, 1



Bratia a sestry, možno ste sa už niekedy stretli s pojmom „profilovanie osobnosti“. Keď som zadal toto heslo do vyhľadávača na internete, „vyhodilo“ mi to okrem iných aj túto možnosť: „Profilovanie osobnosti je najlepší spôsob, ako spoznať človeka,  jeho správanie, jeho emocionálnu zrelosť, hodnoty, postoje, presvedčenie. 

To, o čom nás dnes Ježiš učí, je svojím spôsobom tiež určité profilovanie osobnosti. Je to „profilovanie identity Jeho učeníka“. V evanjeliu Ježiš udáva niekoľko podmienok, ktoré uchádzač o pozíciu učeníka musí spĺňať. 

Podmienky nasledovania a profilovania identity Ježiš konkretizuje troma príkazmi: prvý znie – „nech zaprie sám seba“. To nie je nič iné ako odmietnuť vlastné nároky a požiadavky. Svojim spôsobom: vzdať sa seba samého – toho, čo chcem ja, čo je moja vôľa – aby sa dialo to, čo chce Ježiš, aby sa diala na mne, vo mne a skrze mňa Jeho vôľa.

I keď sa zdá nasledovanie Ježiša v dnešnej demokratickej spoločnosti jednoduché, predsa pokiaľ človek nevie zaprieť seba samého, je to len nasledovanie naoko. No v konečnom dôsledku to nie je nič vážne a skutočné, iba niečo predstierané. Povedzme si: Kto sa dnes rád len tak vzdáva svojich nárokov a požiadaviek? Veď ľudia sa za svoje práva hádajú, súdia, bijú, dokonca aj v cirkvi! Priznajme si: ako ďaleko sme od ideálu, ktorý nám dnes Kristus predstavuje. Veď my sme radi, keď sa nemusíme ničoho vzdávať, keď si nemusíme nič odopierať, keď sa nemusíme zapierať. No toto je tá široká cesta, po ktorej mnohí kráčajú. Tá síce niekam vedie, ale do Božieho kráľovstva iste nie!

Druhá požiadavka je vyjadrená slovami: „vezme svoj kríž“. To znamená: počítať s možnosťou utrpenia. Kto z nás chce dnes trpieť? Alebo je aspoň ochotný, či pripravený trpieť? Veď my skôr vymýšľame všetky možné spôsoby, aby sme netrpeli a život si čo najviac uľahčovali, zjednodušovali a spríjemňovali. Od tabletiek proti bolesti počnúc, cez výdobytky techniky pokračujúc a končiac.

A nakoniec Ježišova posledná podmienka: „a nasleduje ma“. Tento príkaz predstavuje zhrnutie dosiaľ povedaného a zároveň vrchol Ježišovho vyjadrenia. Potom, čo Ježišov nasledovník odložil vlastné preferencie a stal sa ochotným podstúpiť aj utrpenie, môže uskutočňovať samotný proces nasledovania. Jedná sa pritom o trvalé nasledovanie, nie chvíľkové alebo dočasné, ale celoživotné! Je to o stálej orientácii na osobu a život Krista. Je to o stálej prepojenosti s Ním.

Bratia a sestry, byť Ježišovým učeníkom je to ako s chytaním rýb, potrebujeme sa to učiť spoločne. Na to, aby sme naučili naše deti byť učeníkmi Pána Ježiša, nemusíme byť dokonalými kresťanmi. Takí ani neexistujú. Učeníctvo nie je o tom, že ja som majstrom a preto môžem iných učiť nasledovať Krista. Nie je ani o tom, ukázať svojim deťom perfektný život. Dôležité je, aby naše deti videli, že aj my Krista nasledujeme a i keď v tom nie sme dokonalí, tiež  sa aj my neustále učíme. Nemusíme skrývať svoje zlyhania, aj tie môžu pomôcť druhým.

Ukážme svojim deťom, že aj my sme závislí na Bohu, na jeho láske a odpustení. Čím viac zlyhávaš, čím viac  sa cítiš neschopný, tým viac si kvalifikovaný prijať Božiu milosť. Učiť druhých byť učeníkom Ježiša Krista znamená hovoriť aj o svojich chybách a pádoch a ukazovať, že sme závislí na Ježišovi. Ak sa cítite nedostatoční a slabí viesť svoje deti ku Kristovi, potom ste určite kvalifikovaní naučiť ich byť učeníkom Pána Ježiša Krista.

Ukážme svojim deťom, že sa priznávame ku Kristovi nie len v kruhu veriacich, ale aj uprostred ľudí, ktorým je ľahostajný alebo ho dokonca nenávidia. Ukážme tomuto svetu, že sa priznávame k Ježišovi nielen slovami, ale aj rešpektovaním jeho etických pravidiel. Kristus od nás očakáva aj toto.

Bratia a sestry – profilovanie - pokiaľ vám tento pojem z úvodu kázne nebol celkom známy, verím, že teraz je vám bližší. Profilovanie identity Ježišovho učeníka. Ako sme dopadli? Máme sa čo učiť?

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Prvé sväté prijímanie 2020

Filioque II - Náuka Cirkvi

2 Svätá božská liturgia nášho otca sv. Jána Zlatoústeho