Mk 8, 34 – 9, 1

Drahí bratia a sestry!

V poslednom období sme mohli dosť často zachytiť správy v médiách o odstraňovaní krížov z našej spoločnosti. Spomeniem len niekoľko.

– Čínske úrady odstránili kríž z kostola v dedine na východe krajiny po tom, čo kresťanskí protestujúci ukončili svoju mesiac trvajúcu “okupačnú“ akciu na streche.

– Jeden z najslávnejších futbalových klubov sveta Real Madrid po apelovaní islamského sponzora odstrániť zo svojho loga kresťanský kríž. Podobne urobili aj iné futbalové  kluby. Argument, že nový dizajn bude stále fungovať len v arabských krajinách, tentoraz fanúšikov neumlčal. Mnohí neskrývali rozpaky a hnev.

– Francúzske súdy nariadili odstránenie sochy svätého Jána Pavla II., ktorý bol v roku 2006 inštalovaný na námestí v bretónskom mestečku Ploërmel. Podľa rozhodnutia súdu, to nie je socha sv. Jána Pavla II. ktorá prekáža, ale kríž, ktorý sa nachádza na vrchu pamätníka. Tento kríž má porušovať sekulárny charakter štátu a článok 28 zákona o oddelení medzi cirkvami a štátom, ktorý vstúpil do platnosti ešte v decembri roku 1905. Mesto má na odstránenie tohto monumentu šesť mesiacov.

– Kríže v Talianskych školách podľa Štrasburgu ohrozujú slobodu vyznania.

Mohli by sme tak pokračovať ďalej a ďalej a videli by sme, že sa kríž v dnešnej spoločnosti stal neprijateľným pre mnohých. Jedných uráža, podľa druhých porušuje zákon, slobodu a ďalším odháňa sponzorov. Jeden známi politik sa k odstraňovaniu krížov vyjadril takto: Európa tretieho tisícročia nám odstraňuje najdrahší symbol a necháva nám iba dyne pre sviatok Hellowenu.

Áno, je to tak. Odstraňujeme z našich životov to, čo nás zachránilo. Mnohokrát sme tak krátkozrakí, že zameníme tento symbol za pominuteľné bohatstvo, slávu a kariéru.

V jednej starej knihe som čítal o tom, že raz zomrela bohatá pani. Príbuzní ju neoplakávali, ale tešili sa, že budú bohatými dedičmi. Najviac za ňou smútilo chudobné dievčatko zo vzdialenejšej rodiny. Z dedičstva sa jej však ušlo najmenej. Ostal jej už len starý drevený kríž na stene, ktorý nikto nechcel, pretože každý bral iba peniaze a “hodnotné“ veci. Nuž, tento kríž dali všetci jednohlasne tomuto dievčaťu, pretože bola veriaca.

Dievča vzalo kríž a každý deň sa pred ním modlilo za zosnulú. Raz pri čistení zbadala, že z kríža sa odlomil kúsok dreva. Pozorne sa naň zahľadela a zistila, že kríž je zo zlata. Kríž dala ohodnotiť odborníkovi a ten zistil, že pod starým drevom je zlatý kríž nesmiernej hodnoty, väčšej, než bolo celé dedičstvo.

Bratia a sestry, možno že aj my sa tak často pozeráme na kríž ako na kus dreva či železa, alebo ako na kus nábytku, ktorý sme zdedili po našich predkoch. Avšak pre nás, veriacich, má kríž nesmiernu hodnotu. Hodnotu večného života.

Ak chcem vidieť v kríži hodnotu večného života, znamená to, že musím isť hlbšie – nepozerať len na vonkajšok, ale skúmať, čo je vnútri, čo je hlbšie. Ak vidím v kríži iba utrpenie, tak sa na kríž pozerám povrchne. Kríž je symbol spásy, symbol nekonečnej lásky. Ak však chcem okúsiť z tejto lásky, musím tento kríž objať.

Uctením si kríža v dnešnú nedeľu je tiež príležitosťou pripomenúť všetkým veriacim, za akú cenu sme boli vykúpení, akou láskou sme boli zachránení a poznačení. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Prvé sväté prijímanie 2020

Filioque II - Náuka Cirkvi

2 Svätá božská liturgia nášho otca sv. Jána Zlatoústeho